Hand lettering – co to jest i jak zacząć?
Zacznijmy Nowy Rok z fajnym wyzwaniem i poćwiczmy razem „hand lettering”!

Ozdobnym pisaniem zainteresowałam się w październiku, dzięki wyzwaniu rysunkowo-letteringowym u Zenja blog. Wcześniej lettering był dla mnie taki „meh”, wolałam po prostu rysować. Ale gdy spróbowałam zmieniłam zdanie, bo ładne napisy to przecież fantastyczny dodatek do kalsycznych rysunków i ilustracji.

Przeczytaj też mój wpis „14 rysunków na kreatywnewyzwanie u Zenji

Nie piszę tutaj jako ekspert od „hand letteringu”. Wiadomo, zaczęłam niedawno, więc raczej chciałabym z Wami o tym porozmawiać jako ktoś początkujący, kto ekscytuje się nowym hobby. Opowiem Wam o moich doświadczeniach jak zacząć i gdzie szukać materiałów oraz tutoriali. I liczę na Wasze podpowiedzi, rady i wskazówki w komentarzach, dzielmy się wiedzą! :)
CO TO JEST HAND LETTERING?

W sumie to nie wiem, bo określeń związanych z hand letteringiem jest mnóstwo, mnóstwo i łatwo się pogubić. Ale wydaje mi się, że wszystko co jest fajnym i ładnym pisaniem pasuje do kategorii "lettering". Klasyczna kaligrafia wydaje mi się bardziej sformalizowana, natomiast współczesny, modny hand lettering to pełna dowolności formy, kształtów i stylu.

Do opracowania roboczej definicji skorzystałam z artykułów z anglojęzycznej Wikipedii:
Lettering – w sztuce, grafice i typografii, odnosi się do tworzenia ręcznie rysowanych liter. Lettering obejmuje kaligrafię (sztuka starannego i estetycznego pisania, często zdobionego artystycznie), tworzenie reklam i posterów czy logo oraz graffiti i wiele innych.


A do pisania słucham audiobooków lub podcastów :) 


CZYM PISAĆ?

>> Zwykłym pisakiem lub cienkopisem.

Jeżeli chcecie zróżnicować szerokość linii wystarczy je dodatkowo pogrubić w wybranych miejscach – taka technika jest nazywana faux calligraphy.

>> Brush-pen – czyli pisak z elastyczną końcówką, dzięki której można w zależności od siły nacisku kontrolować grubość linii. To chyba najpopularniejsze narzędzie w hand letteringu, jest bardzo wygodne i daje duże pole do popisu. Mój nazywa się Pentel touch i kupiłam go w sklepie „Frannys” razem z zeszytem ćwiczeń do hand letteringu. Elastyczność i twardość końcówki w tym modelu jest doskonała dla początkujących, dlatego wybrałam właśnie ten model. Chciałabym też kupić „Pentel Pocket Brush”, ale to za jakiś czas i raczej pod kątem rysowania niż pisania.

>> Pióro – często jako komplet osobnej stalówki i obsadki. Rodzajów stalówek jest mnóstwo, tak samo jak technik pisania i zupełnie nie wiem co w tej kategorii wybrać.

>> Pędzelki i farby w tzw. brush lettering. Najczęściej pojawiają się tu akwarele. Jeśli chcecie kupić coś fajniejszego niż szkolne farby, to polecam mały i niedrogi zestaw półprofesjonalnych akwareli „Cotman Sketchers Pocket Box”. Mam go od pół roku i jestem nim zachwycona. Moje przykładowe akwarelki możecie zobaczyć na Instagramie :)

>> Kredki, długopisy, inne farby, pisanie na komputerze, szablony, mazaki, markery, co tylko przyjdzie Wam do głowy!

A na czym pisać? Na początek polecam „zeszyt ćwiczeń” ze sklepu Frannys lub wydrukowane kartki z liniami.
GDZIE SZUKAĆ TUTORIALI I MATERIAŁÓW?

Najpopularniejszy styl w letteringu wiąże się z kaligrafią i pisaniem ładnych, eleganckich liter o zróżnicowanej grubości linii. Podstawowa zasada to „w dół grubo” i „w górę cienko” i to właściwie wystarczy, krój liter każdy wybiera sam w zależności od własnego charakteru pisma i upodobań. Tego typu hand letteringu dotyczy też większość tutoriali w Internecie. Najczęściej pojawia się w kontekście określenia „modern caligraphy”, ale sama już się gubię w nazewnictwie.

Przeczytaj koniecznie:

Blog Zenja, w którym często pojawiają się treści związane z hand letteringiem. To dzięki Kasi zainteresowałam się tym tematem, uwielbiam zaglądać na jej Instagrama @Zenjablog. Kasia prowadzi też wspomniany wyżej sklep „Frannys”, w którym można kupić potrzebne przybory.

Dawn Nicole i jej blog o hand letteringu – udostępnia mnóstwo materiałów do wydrukowania i nauki letteringu. Zaczynałam z jej tutorialami, wydrukowałam gruby plik kartek z ćwiczeniami i przez jakiś czas pisałam z jej pomocą.

My Surley Simple – przede wszystkim podglądam ją na Instagramie @SurelySimpleBlog i @SurelySimpleChallenge i oglądam jej videotutoriale i inspiracje. W tym miesiącu organizuje wyzwanie hand letteringowe, w którym biorę udział.


Często wspomagam się przykładami z Pinteresta, które zbieram na mojej tablicy o hand letteringu :) 

Pinterest – moje ulubione źródło inspiracji! Wpiszcie tam jedno z poniższych określeń i korzystajcie ze znalezionych tutoriali. Może Wam też w tym pomóc moja tablica na Pintereście poświęcona kreatywnemu pisaniu.

Hasła do wyszukania:Lettering, kaligrafia, hand lettering, modern calligraphy, calligraphy, upper case, faux calligraphy, faux lettering, typography, lower case, typografia, drop cap, liternictwo, brush lettering, …

Pamiętajmy jednak hand lettering to coś więcej niż ten jeden styl, warto próbować rożnych technik, coś dorysować i dodać od siebie! Liczy się pomysł, wyobraźnia, kreatywność i własny styl :D


Hand lettering może wyglądać naprawdę różnie :) 


UCZMY SIĘ RAZEM Z WYZWANIEM #surleysimpleW tym miesiącu moim postanowieniem jest „ćwiczyć hand lettering”! Pomaga mi w tym wyzwanie Surely Simple, w którym każdego dnia uczymy się ładnie pisać jedną literę. „A” już mam zaliczone, dzisiaj tworzę swoje „B”. Jak widzicie dopiero zaczynamy, dlatego wciąż można dołączyć do zabawy, do czego serdecznie zachęcam! Planuję przez cały styczeń codziennie wrzucać swoją pracę z tego wyzwania na Instagram @paulinaweiher – jeżeli jesteście zainteresowani tym tematem to zaobserwujcie mnie. Postanowiłam wypróbować mnóstwo różnych styli pisania, żeby znaleźć swój ulubiony, dlatego każde moje zdjęcie będzie przedstawiać wiele wariantów danej literki. Czyż to nie fajny pomysł na postanowienie noworoczne – nauczyć się czegoś nowego, kreatywnego i relaksującego?
Kto z Was interesuje się hand letteringiem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć! Witaj na moim blogu! Dzielę się tutaj swoimi inspiracjami, kreatywnymi pomysłami, wiedzą na temat kosmetyków oraz sposobami na naukę rysowania i malowania akwarelami. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej :)