Szwecja - nowy cykl na blogu. 3 fakty na temat Södertälje

Najfajniejszy budynek McDonalna jaki widziałam ;)

Tym wpisem chciałabym zainaugurować nową, blogową serię postów o Szwecji. Odwiedziłam ten kraj już kilka razy i chciałabym się z Wami podzielić. Może zainspiruje to Was do zaplanowania wakacyjnego wyjazdu do Skandynawii? Wstępnie przygotowałam 15 krótkich artykułów na temat Szwecji, połączonych z vlogami. Będę je publikować na zmianę ze „zwykłymi” postami blogowymi o kosmetykach czy rysowaniu, dlatego każdy z Was ma szansę znaleźć tutaj coś ciekawego dla siebie.
Mam nadzieję, że moja szwedzka seria Wam się spodoba. Miłego czytania i oglądania!

Postanowiłam zacząć od przedstawienia Wam Södertälje, czyli miejscowości, w której spędziłam najwięcej czasu. To miasto położone na brzegach metropolii Sztokolmskiej, nad jeziorem Mälaren.


Przystań w Sodertalje

1. Nie taka mała mniejszość kulturowa

W Södertälje jest największa w Europie społeczność Asyryjczyków (Syrian), chrześcijańskich uchodźców z Iraku. Stanowią ok. 1/3 populacji miasta i mają nawet swój klub piłkarski. Ciekawie wyglądają miejsca, w których z jednej strony wydać klasyczne szwedzkie domy, a z drugiej takie w stylu śródziemnomorskim ;)
2. Fabryka ciężarówek

W Södertälje znajduje się główna siedziba Skanii, firmy znanej m. in. z produkcji ciężarówek. Może nie brzmi to zbyt interesująco, szczególnie jeżeli nie interesujecie się motoryzacją, ale fabryka Skanii naprawdę robi wrażenie, głównie ze względu na swoją wielkość. Tereny należące do tej firmy ciągną się kilometrami, można dobrych kilkanaście minut jechać samochodem wzdłuż jednej krawędzi płotu i cały czas podziwiać za oknem budynki należące do firmy. Sama część z biurowcami jest ogromna, a co dopiero część produkcyjna.

Plaża nad jeziorem Malaren, piękne lasy i urocze szwedzkie domy
  
3. Przepiękna okolica

Södertälje to fantastyczne miejsce do zamieszkania. Kolejką pendeltåg można szybko i wygodnie dojechać do centrum Sztokholmu, a jednocześnie żyć w pięknej okolicy. Södertälje położone jest nad malowniczym jeziorem Mälaren. To trzecie pod względem wielkości jezioro w Szwecji, jest naprawdę rozległe! Łączy się z morzem Bałtyckim m. in. poprzez kanał oraz śluzę w Södertälje i stanowi główny szlak główny szlak handlowy prowadzący przez Sztokholm na Bałtyk.


W części Ragnshildborg miasta znajduje się stadnina koni, wyciąg narciarski oraz strzeżona plaża. W pobliżu jest też rezerwat przyrody – szwedzkie lasy są przepiękne! Tuż nad jeziorem są też schowane ruiny budynku obronnego strzegącego wodnego szlaku handlowego. Nie są może zbyt imponujące w porównaniu do polskich zamków, ale samo miejsce wygląda bardzo romantycznie. 

Ruiny zamku nad jeziorem

Mam nadzieję, że wpis Wam się podobał. Na pewno jednak kolejne posty w moim szwedzkim cyklu będą ciekawsze – przygotowałam materiały na temat Sztokholmu oraz interesujących muzeów w tym mieście, szwedzkiego jedzenia, historycznego muzeum na temat wikingów w Uppsali oraz kilka vlogów z romantycznych zakątków Szwecji. O czym chcielibyście przeczytać najpierw? :) 
PS. Na moim lakierowym blogu cienistość.pl jest już wpis ze szwedzkimi inspiracjami w zdobieniu paznokci - zapraszam serdecznie [klik] :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć! Witaj na moim blogu! Dzielę się tutaj swoimi inspiracjami, kreatywnymi pomysłami, wiedzą na temat kosmetyków oraz sposobami na naukę rysowania i malowania akwarelami. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej :)