Szwecja - spacer po Uppsali. Katedra, muzeum Linneusza i ogrody botaniczne

 

Uppsala to ważne miasto ze względu na swoja historię. To pierwsza stolica i miejsce chrztu Szwecji oraz pierwsze biskupstwo (można to porównać do polskiego Gniezna). A uniwersytet w Uppsali założony w XV w. jest najstarszą uczelnią wyższą w Skandynawii. Jak się można domyślać – jest co zwiedzać :)

Przed wyjazdem do Uppsali z długiej listy atrakcji tego miasta wybrałam kilka miejsc, które najbardziej mnie zaciekawiły. Totalny must see to oczywiście Katedra, ale odwiedziłam też muzea związane z moimi przyrodniczo-naukowymi zainteresowaniami.

Wnętrze Katedry w Uppsali


KATEDRA (Uppsala domkyrka)

Historia może nie leży w centrum moich zainteresowań, nie przepadam też za zwiedzaniem miast i kościołów. Ale nawet marudnej mnie miło oglądało się Katedrę w Uppsali. Okolica centrum miasta jest urocza, przyjemnie było tam spacerować, a widok na katedrę robi wrażenie. Wnętrze budynku również ciekawie się prezentuje, z zainteresowaniem przyglądałam się detalom zdobień oraz przepięknym malowidłom na ścianach i suficie. Zajrzeliśmy też do katedralnego skarbca z ekspozycją różnego rodzaju szat i kosztowności.
Ciekawostką na temat Katedry jest fakt, że nie jest to oryginalny budynek, ponieważ ten pierwotnie stał 3 km dalej. Ale o tym opowiem więcej we wpisie o Gamla Uppsala.


Wnętrze Katedry w Uppsali

W Muzeum Linneusza


OGRODY LINNEUSZA (Linneanska trädgårdar)

Czy wiecie, że słynny naukowiec Linneusz żył i pracował właśnie w Uppsali? Tym, którzy nie są zainteresowani biologią przypominam, że to Linneuszowi zawdzięczamy podstawy systematyki i dwuczłonowe łacińskie nazewnictwo gatunków.
W miejscu, gdzie znajduje się dawny dom Linneusza powstało upamiętniające naukowca muzeum. W środku można zobaczyć, jak takie mieszkanie wyglądało za jego życia, jak wyglądał jego pokój, biurko, sala w której uczył oraz pokój jego żony. Całkiem niezły i wygodny dom miał! Natomiast wokół budynku zrekonstruowano ogród botaniczny Linneusza. Och, chętnie poszłabym na zajęcia z botaniki do takiego ogrodu!

Ogród Linneusza. Fajne miejsca na zajęcia praktyczne z botaniki :)

Porcelana, którą sprowadził sobie do domu Linneusz (na bogato!). Wzór nieprzypadkowy - ta roślinka to Linnaea borealis, nazwana tak na cześć naukowca 
Takie tam z Linneuszem ;)

Ogrodów botanicznych w Uppsali jest jeszcze kilka. Ze wzgórza pałacowego rozciąga się widok na elegancki park, ze stylowo przyciętymi roślinami. Na ścieżce spotkaliśmy tam zająca! W klasycznym budynku z kolumnami znajduje się niewielka oranżeria z sukulentami oraz pomnik Linneusza. Dalej przechodzimy do typowego ogrodu botanicznego. W jego obrębie umiejscowiony jest kompleks szklarni z roślinami tropikalnymi. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie ogromne liście wiktorii amazońskiej!
Migawki ze wszystkich ogrodów znajdziecie na poniższym filmiku :)Piękny park w Uppsali, widok od strony wzgórza

Ogród tropikalny i wiktoria amazońska. Liście takie fajne i aż kuszą, żeby na nie wleźć ;)


MUZEUM Z DINOZAURAMI (Evolutionsmuseet)

Uniwersytecką kolekcję historii naturalnej można oglądać w Evolutionsmuseet. Muzeum to ma trzy części, my zwiedzaliśmy jedynie tą poświęconą paleontologii. Marzeniem mojego dzieciństwa było odwiedzenie takiego muzeum ze szkieletami dinozaurów i niezmiernie się cieszę, że udało mi się je spełnić! Muzeum nie jest duże, ale zbiory robią wrażenie. Podziwianie na żywo szkieletów prehistorycznych gadów to było dla mnie coś niezapomnianego!

O rany, o rany! Dinozaury!


Ostatnie i chyba najważniejsze miejsce to tzw. Gamla Uppsala, położona poza centrum miasta. Ale ma na tyle ciekawą historię, że zasługuje na osobny wpis. Materiały do niego już zebrałam, co nieco możecie podejrzeć na pierwszym video, a tekst i zdjęcia zaprezentuję Wam już za parę dni :) 

Kamień runiczny to szpanerskie tło do selfie ;)

Czy ktoś z Was był w Uppsali? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć! Witaj na moim blogu! Dzielę się tutaj swoimi inspiracjami, kreatywnymi pomysłami, wiedzą na temat kosmetyków oraz sposobami na naukę rysowania i malowania akwarelami. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej :)